چاقی

داروهای-گیاهی
داروهاي مسهل – يبوست – سفتي مدفوع – دير كاركردن شكم – اجابت مزاج سفت Purgative
آوریل 21, 2016
گیاهان-دارویی
داروهاي ضد دل درد – ضد قولنج – و باد شكن
آوریل 21, 2016

چاقی

زالو-درمانی-و-روغن-زالو-برای-درمان-چاقی

آیا زالو درمانی و روغن زالو برای درمان چاقی مناسب است؟

در طب سنتی روش های بسیار فروانی برای درمان وجود دارد. در این مورد، این گستردگی تا جایی است که بیمار می تواند خودش روش درمانی مورد نظر را انتخاب کند ولی باید این مورد زیر نظر متخصص طب سنتی ایرانی انجام گیرد. با وجود این گستردگی دیگر دلیلی برای بیماری های مزمن چون چاقی و اضافه وزن یا حتی سرطان وجود نخواهد داشت. برای هر بیماری در طب سنتی روش درمانی وجود دارد.

بسیاری از این بیماری ها به روش غلط زندگی ما بر می گردد، که فقط اصلاح آن ها می تواند بسیاری از بیماری ها را در افراد ریشه کن کند.

نکات قبل از زالو درمانی

در گذشته به دلیل استفاده از همین روش های درمانی ساده ولی در عین حال مفید، در کنار رژیم های غذایی ساده و سالم، فعالیت های مناسب بدنی، افراد دارای زندگی سالم تر، تناسب اندام و طول عمر بالا بودند. البته باید به این نکته هم توجه کرد که آن ها از بسیاری داروهای شیمیایی امروز استفاده نمی کردند!

از جمله روش هایی که در طب سنتی وجود دارد می توان به اصلاح مزاج، بادشکن، حجامت، فصد و زالو درمانی را نام برد. هر یک از این روش ها در یک زنجیره ای به هم مرتبط و با یک نظم و تسلسل خاص باید برای بیماری های مختلف مورد استفاده قرار گیرد که نیاز به دانش خاص خود را دارد. این طور نیست که فردی بدون آمادگی قبلی از زالو درمانی استفاده کند و یا حجامت را انجام دهد.

اصلاح تغذیه و اصلاح مزاج، نوع غذایی که قبل و بعد از حجامت یا زالو درمانی مصرف می شود و نکات فراوان دیگری برای هر یک از درمان ها باید مورد دقت و بررسی قرار گیرد.

زالو درمانی برای چاقی

در کنار موارد فوق باید بدانیم که آیا در مورد چاقی ، درمان از طریق زالو انداختن یا روغن زالو و یا سایر موارد و فراورده های موجود بر روی آن تاثیری دارد یا خیر؟!

در این باره یک مورد ادعای یک خانم متخصص زالو درمانی انگلیسی وجود دارد که اظهار داشته است که زالو می تواند چاقی را درمان نماید و خود او برای این کار درمان از طریق زالو را بر روی خودش امتحان کرده است.

این خانم در حال حاضر با کمک این روش وزن خود را کاهش داده است و برای کمک به سایر افراد نیز در این باره کمک و مشاوره می دهد. او با پرورش و تکثیر زالو در منزل از آن ها برای درمان خود و سایرین استفاده می کند.

در مان از طریق زالو در کنار سایر روش های سنتی موجود به بهبود بسیاری از بیماری ها کمک می کند. بسیاری از افراد در روسیه ، انگلستان و آسیای شرقی به پرورش زالو در منزل خود می پردازند.

روغن زالو برای چاقی

مزایای بیش از حد این جاندار باعث شده است تا حتی از روغن زالو و مرده ی این جاندار استفاده های خاصی و درمانی صورت گیرد. البته باید گفت که خواص فراوان روغن زالو که در یک مقاله تخصصی در مورد آن بحث شد از زمان قبایل بادیه نشین برای افراد مشخص بوده و از آن ها استفاده می شده است. امروزه نیز بسیار از افراد و شرکت ها از همن روش و فرمول برای تهیه روغن زالو بهره می برند.

روغن زالو باعث افزایش حجم در عضلات می گردد. بنابراین اگر قصد افزایش حجم بدن در یک ناحیه خاص را دارید باید از این روغن استفاده کنید. بنابراین برای لاغر شدن نمی تواند مورد استفاده قرار گیرد.

اما در مورد چاقی به نکات دیگری که با کمک آن ها در کنار طب سنتی می توان به درمان آن کمک کرد در ادامه می پردازیم. باید بدانیم که با کمک طب سنتی برای درمان هر فردی از روش یا روش های خاصی برای درمان می توان استفاد نمود.

چاقی و درمان های آن

اطلاعات بیشتری در مورد چاقی و سایر روش های معمول درمان آن:

1ـ چاقي يك بيماري مزمن است و مثل هر بيماري مزمن ديگري  درمان آن نياز به زمان دارد.زالو درمانی و چاقی    

2ـ هرگز در درمان چاقي خود از دارو استفاده نكنيد، چرا كه دارو غذا نيست و در هر حال داراي عوارضي مي‌باشد.
3ـ در درمان چاقي خود هيچگاه عجله نداشته باشيد، يادتان باشد كه رژيم غذايي با كاهش وزن تدريجي علاوه بر اينكه قابل تحملتر است، عوارضي نداشته، تقريباً غير قابل بازگشت مي‌باشد.
چاقی با بسياري از بيماري ها چه مستقيم و چه غيرمستقيم ارتباط دارد مانند:
هيپرتانسيون (افزايش فشار خون)، آترواسكلروز (سخت‌شدن جدار رگها)، بيماري های كبدی و صفراوی (بيشتر سنگ كيسة صفرا)، آرتريت‌ها از جمله آرتروز (استخوانهاي هر شخص براي وزن سلامت او طراحي شده است)، اختلالات تنفسي، نقرس، واريس، نازايي، مسموميت حاملگي، هيرسوتيسم (پرمويي زنان)، چربي بالاي خون، فتق و از همه مهمتر احساس محروميت اجتماعي و حقارت (البته در چاقيهاي شديد)

 

چاقي باعث كاهش عمر مي‌شود، بطوريكه شركت بيمة عمر متروپوليتن آمريكا به ازاي هر اينچ (5/2سانتيمتر) دور شكم بزرگتر از دور سينه دو سال و به ازاء هر چهار كيلوگرم اضافه وزن يك سال كاهش عمر در نظر مي‌گيرد.


6ـ در درمان برخي از بيماريها قبل از مصرف دارو رژيم غذايي داده مي‌شود
و چه بسا با رعايت رژيم غذايي نيازي به مصرف دارو نباشد. از جمله اين بيماري ها می توان از: افزايش فشار خون، افزايش قند خون و افزايش چربي خون نام برد.
7ـ علل چاقی :
الف) فشارهاي دروني، استرس ها و افسردگي ها
ب) ثانويه به بيماريهايي ازقبيل : هيپوتيروئيديسم (كم‌كاري تيروئيد)، اختلالات هيپوتالاموس و …
ج) مصرف بعضي داروها مثل داروهاي ضد بارداري، ضدافسردگي و ضداضطراب و كورتون‌ها
د) اختلال تغذيه‌اي (دريافت بيشتر انرژي و كمي فعاليت)
ه) ژنتيك: 30% علت چاقيها را شامل مي‌شود.
از تمامي اين عوامل اختلال تغذيه‌اي و يا اگر بهتر گفته شود عادات بد غذايي از همه مهمتر است، بطوريكه اگر شخصي علاوه بر نياز روزانه‌اش هر روز يك نان سوخاري (كه بسيار كالري كمي دارد) اضافه بخورد، بعد از 20 سال پانزده كيلوگرم اضافه‌وزن پيدا خواهد كرد.


8ـ درمان‌هاي چاقي به چهار دستة دارويي، استفاده از وسايل و شيوه‌هاي مخصوص، جراحي و رژيم‌درماني تقسيم مي‌شوند.
الف) درمان دارويی:
ـ داروهاي ديورتيك (ادرارآور): كه به سرعت با ازدست رفتن آب بدن شخص دچار كاهش وزن (دقت كنيد: كاهش وزن نه لاغرشدن) مي‌شوند كه از نظر علمي نه تنها صحيح نيست بلكه خطرناك نيز مي‌باشد. اكثر مؤسساتي كه در تبليغات خود كاهش وزن سريع را نويد مي‌دهند از اين روش استفاده مي‌كنند.
ـ داروهاي هورموني: مثل داروهايي كه باعث پركاري غدة تيروئيد مي‌شوند. اين داروها نيز با افزايش كاتابوليسم (مصرف انرژي يا سوخت) باعث كاهش وزن و همچنين لاغرشدن مي‌شوند كه اين روش نيز به دليل اينكه در روند طبيعي بدن اختلال ايجاد مي‌كند، ازنظر علمي صحيح نبوده خطرناك مي‌باشد.
ـ داروهاي ملين: اين داروها با دفع مواد غذايي بدن و جلوگيري از جذب مواد باعث كاهش وزن مي‌شوند كه واضح است در درازمدت باعث سوءتغذيه و كمبود بعضي مواد موردنياز بدن خواهند شد. ضمن اينكه خود نيز عوارضي از قبيل شكم‌درد و … دارند.
اين داروها همانگونه كه از نامشان پيداست با كاهش دادن اشتهاي شخص باعث كم‌خوردن و كاهش دريافت انرژي مي‌شوند. عوارض آنها بيشتر سوء‌تغذيه، ريزش مو، ضعف و افسردگي مي‌باشد. سرگروه اين داروها که در ايران زياد مصرف ميشود فن فلورامين ميباشد که از سال 1998 مصرف آن به دليل ايجاد عوارض روی دريچه های قلب ، در آمريکا ممنوع شده و از فارماکوپه آمريکا حذف شده است .

ـ داروهايي كه مانع جذب چربی می شوند: اين داروها كه امروزه موردمصرف زيادي پيدا كرده و تبليغات زيادي در مورد آن انجام مي‌شود با اتصال به چربي مواد غذايي مانع جذب آنها مي‌شود و بدينوسيله كالري كمتري به بدن مي‌رسد. به دليل اينكه در رژيم غذايي افراد ايراني بر خلاف غربيها مواد نشاسته‌اي بيشتر است، مصرف آنها كاملاً مؤثر نبوده همچنين اين داروها برخلاف تبليغات انجام شده روي چربي بافتهاي بدن تأثيري ندارد. لذا فقط تا زمان مصرف مؤثر بوده ضمن اينكه به دليل عدم جذب ويتامينهاي محلول در چربي مثل ويتامين K,A,D,E شخص دچار كمبود اين ويتامين‌ها شده و همچنين اين داروها قيمت بالايي دارند. در حال حاضر تحقيقات روي اين داروها انجام مي‌شود كه دارويي ساخته شود كه روي چربي بافت بدن هم مؤثر باشد. اگر چنين دارويي ساخته شود جاي تمامي رژيمهاي تغذيه‌اي را خواهد گرفت.

ب) استفاده از وسايل و شيوه‌هاي مخصوص: عبارتند از: سونا، ترموتراپي (استفاده از گرماي موضعي) ماساژ درماني، كمربند لاغري، طب سوزني، كرم ها، پمادها، ژل ها، گوشوارة لاغري كه همگي اين ها از نظر علم پزشكي و تغذيه مورد قبول نمي‌باشند و همگي كمابيش باعث ايجاد عوارض مي‌شوند. ضمناً بيشتر اين راهها بجاي كاهش وزن يا لاغري فقط باعث كاهش سايز مي‌شوند.
ج) درمانهاي جراحي: در موارد چاقي‌هاي بسيار شديد انجام مي‌شود. شامل برداشتن قسمت‌هايي از روده يا معده، بالون‌گذاري داخل معده براي كاهش حجم آن و برداشتن چربي زير پوست شكم با ساكشن يا ليزر كه همگي اينها به دليل عوارض شديدي كه دارند زياد مورد توجه نيستند.
د) رژيم درماني:
ـ آب درمانی: يكي از روش های قديمی است و بعد از پايان دوره به دليل محروميت شديد غذايي اختلالات گوارشي بهمراه دارد. علاوه بر عوارض شديد جسماني فقط براي مدت كوتاهی مي‌تواند قابل تحمل باشد.
ـ كاهش وزن از طريق ورزش: ورزش يكي از روشهاي بسيار مناسب براي برخورداري از جسم سالم و وزن ايده‌آل است. كاهش وزن فقط از طريق ورزش مشكل و دشوار است چرا كه مثلاً براي كاهش يك كيلوگرم وزن بايد 20 ساعت پياده‌روي كرد.
ـ كاهش وزن از طريق رژيم غذايي: حذف يك وعدة غذايي مثل صبحانه يا شام از جملة اين روشهاست كه با حذف صبحانه فرد دچار افت قند خون طي روز و كاهش كارآيي روزانه و پرخاشگري شده و درضمن در وعده‌هاي بعدي با پرخوري جبران مي‌شود. ضمن اينكه سوء‌تغذيه نيز از عوارض آن است. بهترين شيوه در اين مورد، رژيم غذايي بر مبناي علمي آن است كه در آن تمام مواد مورد نياز بدن در رژيم غذايي تأمين ميشود.
ـ كاهش وزن از طريق رژيم غذايي همراه با ورزش: اين روش بهترين و اصولي‌ترين روش براي كاهش وزن و داشتن وزن ايده‌آل است. در اين روش از يك رژيم غذايي برنامه‌ريزي شده همراه با ورزش متعادل (مانند پياده‌روي) استفاده مي‌شود. اين روش سلامت جسم و روح را به ارمغان مي‌آورد و عوارضي مانند ريزش مو و چروكيدگي پوست و … را درپي نخواهد داشت. در طي رژيم بايد عادات غذايي گذشته را ترك كنيد و به عادات غذايي جديد انس بگيريد كه اين مهمترين اصل در درمان چاقي است.
با توجه به موارد فوق بهترين و سالم ترين راه حل ارائه‌شده در مورد درمان چاقی اين موارد می باشد:
الف) رژيم غذايي صحيح ب) ورزش مناسب و كافي ج) تغيير رفتار و اصلاح عادات بد غذايی


9ـ در هر رژيم غذايي صحيح بايد اين گروه های غذايی وجود داشته باشد: شير و لبنيات، حبوبات و غلات، ميوه و سبزيجات، گوشت

10ـ رژيم غذايي بايد:
ـ تأمين كنندة انرژی مورد نياز روزانه باشد.
ـ تأمين كنندة ريزمغزيها باشد (موادي كه به مقدار بسيار كم بايد در غذا وجود داشته باشد)
ـ بر اساس فرهنگ غذايي ايرانی باشد.
ـ تنوع لازم را داشته باشد.
11ـ در يك رژيم غذايي اصولي كاهش وزن تدريجي است.
بطوريكه حداكثر يك كيلوگرم در هفته مجاز به كاهش وزن مي‌باشيم. به همين دليل بايد حوصله داشته و با دقت برنامة خود را اجرا كنيد. ضمناً اگر قبل از رژيم عكسي از خود داشته باشيد بهتر خواهد بود. توجه داشته باشيد با كاهش وزن (درحقيقت رسيدن به وزن ايده‌آل) جوانتر هم به نظر خواهيد رسيد.

در کنار تمامی مواردی که در بالا به آن ها اشاره شد باید این مطلب را اضافه کرد که مانند هر بیماری دیگری چاقی نیز باید زیبر نظر متخصص خاص خود مورد درمان قرار گیرد. بنابراین اگر فرد بخواهد از روش های طب سنتی ایرانی برای این کار بهره ببرد باید زیر نظر متخصص این حوزه درمان خود را پیگیری کند. برای این نوع از درمان ها روش های مختلف با هم ترکیب می شوند و با توجه به مزاج و جنسیت و .. به فرد ارائه می گردند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *